Tagi:
aktualizacja opłaty rocznej analiza danych cechy rynkowe nieruchomości komercyjnych ceny transakcyjne drogi geokodowanie Gliwice grunty istotność Kraków kształt lokale użytkowe Lublin mapa cen mapa cenności mapa cenowa mapa wartości nieruchomości model wartości nieruchomości handlowe nieruchomości komercyjne nieruchomości lokalowe nieruchomości niezabudowane operat szacunkowy opłata adiacencka opłata adiacencka z tytułu podziału pałace i dwory podział nieruchomości Poznań Pruszcz Gdański region warszawski region śląski rozkład cen jednostkowych rzeczoznawca majątkowy stacje benzynowe Toruń trend trend zmiany cen użytkowanie wieczyste walory estetyczne Warszawa wizualizacja danych województwo śląskie Wrocław wycena gruntów wycena nieruchomościBadania rynku nieruchomości
Oznaczenia na mapie ewidencyjnej – co oznaczają?

Zgodnie z art. 2 pkt. 7 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, mapa zasadnicza to „wieloskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące obiektów” (Dz.U. z 2017 roku, poz. 2101).
(więcej…)
Wycena nieruchomości stanowiących całość gospodarczą w postępowaniu egzekucyjnym

Jedna z naszych koleżanek otrzymała zlecenie na wycenę dwóch nieruchomości lokalowych stanowiących własność jednego podmiotu na potrzeby postępowania egzekucyjnego. W toku oględzin okazało się, że przedmiotem wyceny są dwa przyległe lokale tworzące obecnie jednolitą całość funkcjonalną w postaci jednego lokalu mieszkalnego. Obmiary lokalu wykazały, że powierzchnia użytkowa istniejącego lokalu jest większa niż suma powierzchni użytkowych połączonych nieruchomości lokalowych wynikająca z treści ksiąg wieczystych. Ustalenie przebiegu granic pierwotnie istniejących lokali nie było możliwe. (więcej…)
Tajniki ekosystemu wycena.com.pl

Ekosystem wycena.com.pl to najskuteczniejsza platforma służąca do transferu wiedzy i doświadczeń zawodowych. Używamy jednolitych zoptymalizowanych i stale modernizowanych arkuszy kalkulacyjnych, jednolitych szablonów operatów szacunkowych i opinii oraz na bieżąco dzielimy się wiedzą praktyczną. Mamy bowiem świadomość, że kluczowa dla jakości usług jest odpowiednia organizacja pracy zespołowej. (więcej…)
Analiza wartości nieruchomości publicznej na potrzeby optymalizacji przychodu ze sprzedaży

Pośród licznych korzyści płynących ze stosowania przez samorząd terytorialny metody analizy statystycznej rynku (MASR) poczesne miejsce zajmuje realna możliwość optymalizacji przychodu uzyskiwanego przez organ publiczny przy sprzedaży nieruchomości. Praktyczny przykład najlepiej zilustruje sposób wykorzystywania takiej możliwości w interesie gminy. (więcej…)
Manuale do arkuszy specjalistycznych REX
Poniżej zamieszczamy linki do krótkich instrukcji obsługi arkuszy specjalistycznych dedykowanych dla rzeczoznawców majątkowych do analizy rynku nieruchomości z serii REX. Arkusze aktualnie nie są dystrybuowane.
1) rex_trend v. 1.04 – arkusz do analizy trendów liniowych i nieliniowych na rynku nieruchomości, określania siły i istotności trendu oraz liniowej i nieliniowej aktualizacji cen.
Manual do arkusza rex_trend:
Filmik obrazujący zastosowanie arkusza rex_trend:
2) rex_histogram v. 1.04 – arkusz do analizy i wizualizacji parametrów rozkładów cen na rynku (zróżnicowanie, symetryczność, itd.).
Manual do arkusza rex_histogram:
Filmik obrazujący zastosowanie arkusza rex_histogram:
3) rex_wycena v. 1.04 – arkusz do analizy danych rynkowych, budowy modelu wyceny oraz obliczania ΔC, wag cech rynkowych i wyceny nieruchomości metodami MASR, MKCS i MPNP.
Manual do arkusza rex_wycena:
Filmik obrazujący zastosowanie arkusza rex_wycena:
Tomasz Kotrasiński MPAI
Polski Instytut Wyceny
Fotografowanie aktów notarialnych przez rzeczoznawców majątkowych na potrzeby sporządzania operatów szacunkowych

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy rzeczoznawcą majątkowym a Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w przedmiocie odmowy udostępnienia rzeczoznawcy zbiorów aktów notarialnych oraz orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, będących podstawą wpisów do ewidencji gruntów i budynków do wykonania ich kopii techniką fotokopii. Rację okazał się mieć rzeczoznawca a Inspektorowi Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego zasądzono na rzecz rzeczoznawcy kwotę 854 (osiemset pięćdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. (więcej…)
Nie tędy droga – komentarz do projektu standardu drogowego

Pretekstem do napisania niniejszego artykułu jest podejmowana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych próba uzgodnienia z ministrem Infrastruktury i Budownictwa standardu zawodowego rzeczoznawców majątkowych „Wycena nieruchomości drogowych”. Na szerokim obszarze wyceny nieruchomości tematyka ta jest wyjątkowo bliska memu sercu dlatego, że zajmuję się nią na poważnie od wielu lat. Przypomnę, że pierwszy publiczny głos na temat wyceny tzw. nieruchomości drogowych wydałem z siebie w 2006 r. w artykule „Systemowa deformacja słusznego odszkodowania”. Głos ten okazał się na tyle istotny, że fragment mojego artykułu został przywołany w wyroku NSA (por. I OSK 1186/09) a nadto echo tego głosu dostrzegam dosyć wyraźnie w proponowanym projekcie standardu. Od napisania wspomnianego artykułu, a więc od jedenastu lat, z zagadnieniem wyceny nieruchomości wywłaszczanych, przeznaczanych, wydzielanych, nabywanych, zajmowanych i przejmowanych pod drogi zmagałem się jako autor wycen, jako pełnomocnik stron a także jako członek ministerialnego ciała jakim jest Komisja Odpowiedzialności Zawodowej. (więcej…)
Polski Instytut Wyceny – Rynek nieruchomości komercyjnych na obszarze rynku regionalnego Śląska – prognoza na 2017 r. i trochę dalej

Polecamy Państwa uwadze najświeższe wyniki badań i analiz Polskiego Instytutu Wyceny odnoszące się do prognozy cen nieruchomości komercyjnych na obszarze rynku regionalnego Śląska w roku 2017 oraz okres następny, opublikowane 27.02.2017 r. przez Prezesa Instytutu Tomasza Kotrasińskiego.
Polski Instytut Wyceny – Trend cen nieruchomości komercyjnych na obszarze rynku regionalnego Śląska i cykliczność trendu cenowego

Polecamy Państwa uwadze najświeższe wyniki badań i analiz Polskiego Instytutu Wyceny odnoszące się do stwierdzonego trendu cen nieruchomości komercyjnych na obszarze rynku regionalnego Śląska oraz cykliczności trendu cenowego, opublikowane 27.02.2017 r. przez Prezesa Instytutu Tomasza Kotrasińskiego.
(więcej…)
Jubileusz 21 lat dumpingu w wycenie nieruchomości

W marcu 1996 r. w nieistniejącym już kwartalniku ŚSRM „Nieruchomość” nr 1 (17) ukazał się artykuł Elżbiety Kasperek „Co dalej z dumpingiem?”. Czytamy tam między innymi:
„Wielokrotnie już pisaliśmy o przypadkach dumpingu w sferze pozyskiwania zleceń na wycenę. Ostatnio jak informują nasi członkowie, zjawisko to znacznie się nasiliło. Coraz liczniejsze są przypadki znacznego zaniżenia cen w stosunku do funkcjonującego przecież i zalecanego do stosowania „cennika” opracowanego przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Katowicach. Dumping cenowy stosują głównie osoby dopiero wchodzące na rynek, które bardzo niedawno uzyskały tytuł uprawniający do wykonywania wycen. (więcej…)