Tagi:
aktualizacja opłaty rocznej analiza danych cechy rynkowe nieruchomości komercyjnych ceny transakcyjne drogi geokodowanie Gliwice grunty istotność Kraków kształt lokale użytkowe Lublin mapa cen mapa cenności mapa cenowa mapa wartości nieruchomości model wartości nieruchomości handlowe nieruchomości komercyjne nieruchomości lokalowe nieruchomości niezabudowane operat szacunkowy opłata adiacencka opłata adiacencka z tytułu podziału pałace i dwory podział nieruchomości Poznań Pruszcz Gdański region warszawski region śląski rozkład cen jednostkowych rzeczoznawca majątkowy stacje benzynowe Toruń trend trend zmiany cen użytkowanie wieczyste walory estetyczne Warszawa wizualizacja danych województwo śląskie Wrocław wycena gruntów wycena nieruchomościMapa cen gruntów na Saskiej Kępie
Jak mapa cen gruntów dla m.st. Warszawy działa w mniejszej skali?
Studialna mapa cen gruntów niezabudowanych dla m.st. Warszawy pokazana w stosunkowo małej skali może być, rzecz jasna, powiększona i odczytywane z niej mogą być wartości dla poszczególnych lokalizacji o znacznie większej szczegółowości.
Poniżej fragment mapy cen gruntów obejmujący obszar Saskiej Kępy, Kępy Gocławskiej, Gocławia sięgający w kierunku Grochowa z naniesionymi (na razie ręcznie) wartościami izolinii cen gruntów w zł/m2 pozwalający zaobserwować poziom i zachowanie się cen gruntów na tym obszarze Warszawy.

Izolinie mapy cen gruntów niezabudowanych w Warszawie na obszarze Saskiej Kepy, Kepy Gocławskiej i Gocławia
Jeśli do kogoś przemawiają bardziej kolory niż liczby, to ta sama mapa cen gruntów dla Saskiej Kępy i okolic z zaznaczonymi kolorami.

Izolinie mapy cen gruntów niezabudowanych w Warszawie na obszarze Saskiej Kępy, Kępy Gocławskiej i Gocławia.
Jak widać ceny gruntów na Saskiej spadają od poziomu wyznaczanego przez izolinię (izopretę?) 2836 zł/m2 do poziomu 1558 zł/m2 opartego w okolicach Trasy Łazienkowskiej. Ceny spadają zasadniczo w kierunku południowo-wschodnim. Czyli w kierunku Kępy Gocławskiej i ogródków działkowych oddzielających Saską Kępę od Grochowa. Gradient spadku maleje w kierunku południowym i utrzymuje się w kierunku wschodnim.
Za Trasą Łazienkowską ceny zaczynają spadać wolniej a izolinie zmieniają kierunek – gradient spadku cen występuje zasadniczo na kierunku północ-południe i na obszarze oddzielającym Kępę Gocławską od Gocławia zmieniają kierunek spadku znów na bardziej południowo-wschodni. Ceny osiągają poziom izolinni 992 zł/m2.
Jednocześnie poza ogródkami działkowymi wzdłuż Alei Waszyngtona i za Kanałem Gocławskim wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego następuje wzrost cen w kierunku Grochowa tak, że okolice ul. Ostrobramskiej na wysokości Witolina znajdują się między izoliniami cen 1901-1998 zł/m2.
Posiadanie mapy cenowej gruntów opracowanej na podstawie wysokorozdzielczej regresji nieparametrycznej pozwala, jak widać, na obiektywne określanie wyjściowego poziomu cen z uwzględnieniem szczegółów lokalizacji, na którą nie pozwala żadna inna metoda.
Tomasz Kotrasiński
Dział Analiz realexperts.pl