Tagi:
aktualizacja opłaty rocznej analiza danych cechy rynkowe nieruchomości komercyjnych ceny transakcyjne drogi geokodowanie Gliwice grunty istotność Kraków kształt lokale użytkowe Lublin mapa cen mapa cenności mapa cenowa mapa wartości nieruchomości model wartości nieruchomości handlowe nieruchomości komercyjne nieruchomości lokalowe nieruchomości niezabudowane operat szacunkowy opłata adiacencka opłata adiacencka z tytułu podziału pałace i dwory podział nieruchomości Poznań Pruszcz Gdański region warszawski region śląski rozkład cen jednostkowych rzeczoznawca majątkowy stacje benzynowe Toruń trend trend zmiany cen użytkowanie wieczyste walory estetyczne Warszawa wizualizacja danych województwo śląskie Wrocław wycena gruntów wycena nieruchomościWydarzenia
Justyna Wielogórska – KUPUJEMY / WYNAJMUJEMY

Mamy przyjemność przedstawić wywiad z Justyną Wielogórską, który ukazał się w majowym 5(15) numerze czasopisma Prestiż. (więcej…)
Okiem prawnika: Male nostro iure uti non debemus

Justyna Surowiecka
Odpowiedź na wnioski Zarządu PFSRM, które powstały po Konferencji Statystyka w wycenie – czy jest legalna?
Biorąc pod uwagę zakres i przedmiot Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)575/2013, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE, Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE, uznać należy co następuje: (więcej…)
Okiem prawnika: Przepisy unijne pozwalają na stosowanie metod statystycznych w wycenie nieruchomości
Justyna Surowiecka
Streszczenie
Art. 208 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) nr 575/2013) nie odnosi się do wycen wykonywanych przez polskich rzeczoznawców majątkowych na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawa lecz określa obowiązki stawiane wyłącznie instytucjom (między innymi kredytowym czyli głównie bankom) dotyczące zabezpieczenia w formie nieruchomości. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego wskazują, że polscy rzeczoznawcy majątkowi dokonując wyceny nieruchomości mają działać zgodnie z przepisami krajowymi. Przepisy polskiego prawa dopuszczają stosowanie metody analizy statystycznej rynku a metoda ta w żadnym razie nie jest tożsama z AVM (Automatyczny Model Wyceny).
Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił w drodze obwieszczenia z dnia 01.09.2017 r. standard bankowy

Ustalenie przez MIiB tego standardu dowodzi, że stary standard automatycznie przestał obowiązywać z dniem 01.09.2017 r.
https://dziennikurzedowy.mib.gov.pl/files/2017/DziennikUrzedowyMIB_poz59_2017.pdf
Warsztaty: „Typologia nieruchomości i cechy rynkowe determinujące wartość. W stronę środowiskowej standaryzacji opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego języka.”

Polski Instytut Wyceny organizuje ogólnopolskie warsztaty eksperckie, pod nazwą: „Typologia nieruchomości i cechy rynkowe determinujące wartość. W stronę środowiskowej standaryzacji opisu nieruchomości i wypracowania wspólnego języka.”
Warsztaty są nawiązaniem do ustaleń zapadłych na konferencji organizowanych przez Zespół wycena.com.pl „Dzień otwartego operatu szacunkowego czyli praktyczne sposoby na rozwiązanie problemów towarzyszących wycenie typowych nieruchomości ilustrowane konkretnymi operatami szacunkowymi” (więcej…)
Relacja z konferencji „Dzień otwartego operatu szacunkowego …”

Dnia 25 kwietnia 2017 r. odbyła się w Gliwicach konferencja „Dzień otwartego operatu szacunkowego”, w której uczestniczyło około 90 rzeczoznawców majątkowych z całej Polski. Zgodnie z przyjętą konwencją prelegenci przedstawiali kompletne operaty szacunkowe z uwypukleniem tych ich elementów, które sprawiają zwykle w praktyce największe problemy warsztatowe. Szczegółowo omawiano sposób przygotowania oraz sposób doboru danych informacyjnych o transakcjach nieruchomości wykorzystywanych ostatecznie do kalkulacji a nade wszystko sposoby i metody określenia liczbowego wpływu cech nieruchomości i ich stanów cech na wartość rynkową. (więcej…)
Szkolenie dla urzędników Urzędu Miasta Racibórz w zakresie obsługi systemu Servitut.1.0 służącego do określania wynagrodzeń za ustanowienie i wykonywanie służebności przesyłu w trybie polubownym.

W dniach 22 i 23 maja 2017 r. w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się szkolenie dla urzędników Urzędu Miasta Racibórz w zakresie obsługi systemu Servitut.1.0 opracowanego na zamówienie Miasta Racibórz, służącego do określania wynagrodzeń za ustanowienie i wykonywanie służebności przesyłu w trybie polubownym. Elementami składowymi systemu są: baza danych o transakcjach nieruchomości gruntowych (transakcje z lat 2009-2017) wykorzystana na potrzeby analizy rynku, mapa średnich cen gruntów niezabudowanych na obszarze miasta Racibórz oraz arkusz wyceny wysokości wynagrodzenia za ustanowienie i wykonywanie służebności przesyłu na obszarze miasta Racibórz . (więcej…)
Obrót nieruchomościami a prawo spadkowe. „Odrolnianie” gruntów rolnych. Zakopane 26-27 maj 2017 r – Seminarium Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN
Polecamy seminarium organizowane przez Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości
Seminarium Powszechnej Akademii Nieruchomości PTEiDRN. Dla zainteresowanych wiedzą szeroko otwieramy drzwi do naszej Akademii. Tym razem spotykamy się w Zakopanem – w Hotelu Tatra.
Przedstawiamy tematy, które rzadko albo wcale nie pojawiały się na szkoleniach specjalistów rynku nieruchomości w takim zakresie a przecież są bardzo istotne. Wiedza o tych sprawach jest niezbędna dla każdego profesjonalisty.
Częstym zagadnieniem występującym w obrocie nieruchomościami jest kwestia tzw. „odrolnienia” gruntu rolnego. Zagadnienie jest na tyle istotne, że stykamy się z nim niemal codziennie, pytają o to nasi klientów, inwestorzy… Nasze seminarium ma dać nam odpowiedź na te pytania. Prześledzimy wspólnie z wykładowcą ścieżki prowadzące do „odrolnienia”.
Równie ważnym zagadnieniem jakie przedstawimy na naszym seminarium będzie problematyka prawa spadkowego w relacji z obrotem nieruchomościami. Ostatnie nowelizacje dokonały w tym zakresie wielu zmian, których konsekwencji wiele osób w tym także specjalistów rynku nieruchomości nie zna.
Zapraszamy na dwudniowe seminarium w ramach doskonalenia zawodów rynku nieruchomości, w dniach 26-27 maja 2017 roku do jedynego w swoim rodzaju, urokliwego Zakopanego. Uczestnicząc w naszym seminarium możesz ubiegać się o prestiżowy tytuł Doradcy Rynku Nieruchomości PTEiDRN, (uczestnictwo zalicza dwie sesje – patrz link).
Znakomite wykłady, renomowani wykładowcy, wiedza teoretyczna i praktyczna, unikalne tematy.
Sesja pierwsza – piątkowa naszej Akademii poświęcona będzie prawom i obowiązkom spadkobierców wynikającym z nabycia praw majątkowych w drodze dziedziczenia a bezpieczeństwem obrotu nieruchomościami.
Sesja druga – sobotnia poświęcona będzie wpływowi planowania i zagospodarowania przestrzennego na charakter nieruchomości rolnej, ze szczególnym uwzględnieniem decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (procedura tzw.: „odrolnienia gruntów rolnych”)
Konferencja: „Dzień otwartego operatu szacunkowego czyli praktyczne sposoby na rozwiązanie problemów towarzyszących wycenie typowych nieruchomości ilustrowane konkretnymi operatami szacunkowymi”

W imieniu Zespołu Rzeczoznawców Majątkowych wycena.com.pl serdecznie zapraszamy na Konferencję, która odbędzie się 25 kwietnia 2017 r. w Gliwicach, przy ul. Raciborskiej 2 (Cech Rzemiosł Różnych) p.t.:
Dzień otwartego operatu szacunkowego czyli praktyczne sposoby na rozwiązanie problemów towarzyszących wycenie typowych nieruchomości ilustrowane konkretnymi operatami szacunkowymi
(więcej…)
Sprawozdanie ze szkolenia „Wybrane czynności rzeczoznawcy majątkowego”, wykładowca Zdzisław Małecki

Wykładowca – mgr inż. Zdzisław Małecki – będący wieloletnim rzeczoznawcą majątkowym (upr. nr 20) wcielił się podczas szkolenia w trudną rolę profesjonalnego prawnika, ponieważ 14 godzin wykładowych poświęcił w zasadzie wyłącznie na interpretację zagadnień i przepisów prawnych związanych w mniejszym lub większym stopniu z czynnościami wykonywanymi przez rzeczoznawców majątkowych. Ocenę trafności przedstawionych wywodów pozostawić należy zawodowym prawnikom, ponieważ jedynie ich ustalenia są w konkretnych sprawach wiążące. Można więc stwierdzić, że na szkoleniu omówione zostały zagadnienia wstępne, otwierające możliwość przystąpienia do właściwego procesu wyceny. Niestety, czynności, których prawidłowe wykonywanie wymaga konkretnej wiedzy specjalistycznej z zakresu rzeczoznawstwa majątkowego nie były przedmiotem tego szkolenia. (więcej…)