Przy okazji analizy rynku gruntów budowlanych na obszarze miasta Pruszcz Gdański (siedziby powiatu gdańskiego ziemskiego) realexperts.pl przedstawia kilka grafów prezentujących rozkład cen.
Rys. 1. W Pruszczu Gdańskim, tak jak i na innych analogicznych rynkach, można zaobserwować po spadkach lat 2008-2009, odbicie od roku 2010, zatrzymanie wzrostu cen w 2012 i spadek w latach 2012 i 2013 r.
Rys. 2. Dzięki analizie trendu nieliniowego można w pełni wyeliminować zależność cen od czasu i dokonać aktualizacji cen na aktualny moment.
Rys. 3. Rozkład cen jednostkowych gruntów nierolnych w Pruszczu Gdańskim ma charakter log-normalny taki silnie lewoskośny rozkład cen jest typowy i powtarzalny na wszystkich takich rynkach. Średnia arytmetyczna cen zaktualizowanych, wynosząca 260 zł/m2, nie jest w takich przypadkach dobrym miernikiem rynku – nie odpowiada żadnej wartości, wokół której można by zauważyć grupowanie się cen.
Rys. 4. Dystrybuanta rozkładu zaktualizowanych cen jednostkowych bardzo dobrze pokrywa się z teoretyczną dystrybuantą rozkładu log-normalnego, co potwierdza charakter rozkładu.
Rys. 5. Standardowa właściwość log-normalnego rozkładu cen: logarytmy cen mają symetryczny rozkład normalny. Średnia rozkładu logarytmów wynosi 5,2675, co oznacza, że w tym miejscu znajduje się typowa dla rynku Pruszcza Gdańskiego cena gruntu. To ona stanowi punkt, wokół którego grupują się ceny. Wynosi ona: exp(5,2675) = 194 zł/m2. Wartość ta stanowi średnią geometryczną cen.
Rys. 6. Właściwość rozkładu log-normalnego, w którym, rozkład logarytmów ma rozkład normalny, gdzie średnia arytmetyczna, mediana i dominanta logarytmów się pokrywają, pozwala przypuszczać, że średnia geometryczna cen, mediana cen oraz dominanta cen będą sobie bliskie natomiast średnia arytmetyczna cen będzie od tamtych odległa.
Rys. 7. Log-normalny rozkład cen i normalny rozkład logarytmów z cen (a także taki rozkład powierzchni i cen całkowitych) jest uzasadnieniem wykorzystania, jako oddającego naturę analizowanego rynku, modelu multiplikatywnego wyceny z poprawkami procentowymi czyli współczynnikami mnożącymi (mnożnikami) oraz przyjęcia jako podstawy szacowania średniej geometrycznej.