Bardzo ciekawie jest analizować izolinie wartości nieruchomości niemieszkalnych patrząc na mapę. 

Mapa cenowa nieruchomości komercyjnych z podkładem topograficznym

Na linii pruszkowskiej: widać, że Pruszków jest waloryzowany wyżej niż Piastów a Milanówek i Grodzisk wyżej niż Brwinów. Mają izolinię 7,6 w pasie linii pruszkowskiej 7,4.Na linii otwockiej mamy pas przechodzący przez Józefów z izolinią 7,2 (niższą niż linia pruszkowska) z atraktorem w postaci Otwocka z izolinią 7,4 w okolicach i 7,6 w samym Otwocku.Linia wołomińska: Ząbki znajdują się na izolinii 7,6/7,8 a izolinie w Markach układają się z odległością od Warszawy 7,8/7,6/7,4/,2. Występuje pas z izolinią 7,4 sięgający do Wołomina.

Linia gdańska: w kierunku Łomianek to samo zjawisko co w przypadku Marek – izolinie układają się ze wzrostem odległości od Warszawy: 7,8/7,6/7,4/7,2 itd. Nowy Dwór Maz. stanowi oddzielny atraktor z poziomem w mieście wynoszącym 7,4 co odpowiada pasowi linii pruszkowskiej lub okolicom Otwocka.

Linia żerańska: izolinie wartości maleją z odległością od warszawy z „jęzorem” izolinii 7,4 obejmującym Legionowo.

Linia piaseczyńska: na Ursynowie kończy się izolinia 7,6 i dalej mamy szeroki pas obejmujący Piaseczno i okolice z izolinią 7,4 z „wyspą” podwyższonych wartości do 7,6 (Lesznowola, Magdalenka).

Kierunek wschodni: szybki spadek wartości. Zakręt już w izolinii 7,0 i niżej. W kierunku na Lublin oddziaływanie Otwocka. Mińsk Mazowiecki stanowi słaby atraktor w strefie izolinii 6,8.

Zanim powstanie wersja ostateczna trzeba będzie m.in. wyskalować numerycznie podkład i uzyskać odpowiednią kontrastowość ale już teraz można zobaczyć jak z grubsza izolinie cen nieruchomości komercyjnych zabudowanych układają się w terenie na tle miejscowości i dróg.

Tomasz Kotrasiński

szef Działu Analiz realexperts.pl